Jak si mezi sebou nártouni povídají?

Foto Petr Slavík

Hlasová komunikace aneb to, jak si mezi sebou nártouni povídají, byla jednou z oblastí našeho zájmu v rámci výzkumu nártounů filipínských na ostrově Bohol. Nártouni, jako noční tvorové, spoléhají při vzájemné komunikace zejména na pachovou a hlasovou komunikaci, i když díky svým obrovským očím i velmi dobře vidí. Nártouni filipínští jsou na rozdíl od některých příbuzných druhů žijících v Indonésii poměrně solitérní. Většinu času na nočním lovu tráví o samotě, stejně tak denní odpočinek. Zajímalo nás proto, jak bohatý je jejich hlasový repertoár. Několikaměsíční výzkum v rámci dvou let, hodiny a hodinystrávené v lese a tisíce audionahrávek, to všechno předcházelo kýženým výsledkům, které se nám nyní podařilo opublikovat v odborném časopise International Journal of Zoology.

Kdo sledujete náš projekt pravidelně, už víte, že nártoun se nejlépe odhalí v době soumraku, kdy se probouzí a začne vydávat tzv. hlasité volání – loud call, znějící jako vysoké písknutí. Tento hlas je typický pro všechny druhy nártounů, ale i jiných nočních primátů a slouží hlavně ke komunikaci na delší vzdálenost, k označení území či navázání a udržení kontaktu s partnerem. My jsme zjistili, že nártouni filipínští mají dokonce tři různé druhy takovýchto signálů. A co víc, tato volání se liší u jednotlivých jedinců. Podle hlasu se tedy dá poznat, který konkrétní nártoun zrovna píská. Je to vůbec poprvé, co se individuální rozdíly u nártounů podařilo prokázat. Některé hlasy jsou však velmi jemné a slyšitelné pouze z bezprostřední blízkosti, jako například jakési cvrčení, které se velmi snadno zamění s cvrkotem všudypřítomného hmyzu a dokázalo tak zmást i našeho zkušeného lovce Julia. Velikým překvapením byl hlas znějící spíše jako zpěv ptáka, než jako nártouní písnička. Nártouní matka s mládětem pak vydávaly ještě další dva typy hlasů, které jsme u dospělých nezaznamenali.

Naše poznatky mají i ochranářský význam. Podle hlasu je možné zvířata v přírodě monitorovat, dokonce rozlišit jednotlivé jedince a zaznamenávat oblasti jejich výskytu. Porovnání s jinými druhy nártounů nám může také pomoci rozluštit jejich vzájemné příbuzenské vztahy. Pro zájemce je celý článek ke stažení zde.

Copyright text a nahrávka: Milada Řeháková, projekt Tarsius

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Zajímá Vás, jak se sledují nártouni v pralese?
  • Líbí se vám, co děláme a chcete nás podpořit?

    Vyberte si dárky z našeho katalogu:

  • Všechny možnosti, jak náš projekt můžete podpořit najdete tady>>.

  • Do you like our Project?

    See the possibilities how you can support us>>.

  • Facebook