Zatím poslední výprava na Filipíny v rámci projektu Tarsius splnila svůj cíl. Během září pobýval na ostrově Bohol kolega Lubomír Peške. Nártoun filipínský je bezesporu ikonou Boholu a také jednou z charakteristických pamětihodností celých Filipín. Jeho zobrazení je velmi často používáno na většině turistických letáků a reklam a to i v místech, kde nenabízejí žádnou další informaci o tomto unikátním endemitu. Partnerská organizace Simply Butterflies Conservation Center vyniká specifickou přírodní náplní. Proto i zde je zájem o zprostředkování seznámení turistů s nártouny a vzhledem k dlouhodobé spolupráci s naším projektem Tarsius velmi uvítali realizaci projektu podpořeného grantem MZV v rámci rozvojové spolupráce.
Základní myšlenkou bylo audiovizuálně zatraktivnit nabídku nočního safari a umožnit seznámení s nejzajímavějšími zvířaty, které lze potkat, a jejich nočními zvukovými projevy. Záměrem bylo nabídnout turistům (ale případně i místním školám a dalším zájemcům o ekologii) nártouny tak, jak se s nimi nikde na Filipínách nesetkají: pomocí filmové, fotografické a zvukové techniky jim nabídnout seznámení a unikátní nahlédnutí do jejich života a vedle ikony nártouna zde prezentovat i další jedinečné lesní adaptace místních zvířat: letuchy a dráčky.
Za tímto účelem byla vybavena zvláštní „nártouní“ místnost v návštěvnickém centru nejkvalitnějšími fotografiemi nejzajímavějších druhů a velkou plochou obrazovkou, která promítá stálou informační smyčku videomateriálu natočeného v rámci našeho dlouholetého působení na Filipínách. Instalována byla výstava fotografií Petra Slavíka. Zvláštní pozornost zasluhuje audio skříň, která umožňuje trvale přehrávat noční hlasy džungle. Vedle toho se podle volby (tlačítka a příslušná fotka) návštěvníci mohou seznámit s nejzajímavějšími nočními hlasy. Z dalších akcí je důležité zmínit proškolení průvodců o průvodcovství, významu endemitů ve světovém kontextu, ale i pro rozvoj turistického průmyslu, distribuci propagačních a informativních letáků pro night safari a atlasu živočichů, které je možné na night safari spatřit.
Stanice tímto získala výbavu na úrovni velmi slušného environmentálně ekologického centra (u nás „centra ekologické výchovy“). V současnosti tedy vlastní dobré zařízení pro upoutání a rychlé informování standardních návštěvníků, ale má i kapacitu pro hlubší zasvěcení do přírodovědné problematiky (včetně schopnosti personálu). Při zájmu může být využita k seznamování místních s ochranou přírody nebo i pro pravidelné školní výukové programy.
Text: Lubomír Peške, Milada Řeháková