V pořadu Chcete mě? na České televizi se už nějakou dobu nenabízí pouze kočky a psi z útulku, ale tento pořad přináší také reportáže o projektech ochrany přírody. Tentokrát jste zde mohli vidět reportáž o projektu Tarsius. Premiéra byla vysílána 5.10.2014 ve 12h, pokud jste nestihli, pořad je možné prohlédnout i ze záznamu.
Nártoun filipínský je nazýván noční skřítek. Je to drobná noční poloopice, připomínající roztomilého skřítka. Kvůli svému vzezření je velmi často předmětem nelegálního obchodu se zvířaty, což spolu s ničením jeho přirozeného lesního prostředí vede k výrazným úbytkům populace. Jako noční tvorové dlouho unikali pozornosti vědců a nártouni filipínští v porovnání s některými indonéskými druhy ještě stále unikají. Ochraně tohoto jedinečného tvora se přímo na Filipínách věnuje Projekt Tarsius pod vedením RNDr. Milady Řehákové, Ph.D. Projekt za svého intenzívního působení od roku 2009 dosáhl již mnoha úspěchů. Jedinou možností, jak se o životě nártounů něco dozvědět, bylo pochytat pár jedinců a označit je vysílačkami pro radio-telemetrické sledování. Kromě získání cenných dat ze života nártounů, kteří byli po dva roky sledování pomocí miniaturních vysílaček, dosáhli Češi v loňském roce obrovského úspěchu v podobě zrušení několika stanic vystavujících nártouny jako turistickou atrakci ve zcela nevyhovujících podmínkách, kde vlivem abnormálního stresu brzo hynuli a nahrazují je nově upytlačená zvířata. „Vzhledem k tomu, že většina upytlačených zvířat končila v těchto stanicích, věříme, že tímto krokem došlo k výraznému omezení počtu nártounů nelegálně odchycených z volné přírody. Důležitá je i následná péče s místní komunitou, ale také turisty, kteří za nártouny přijíždějí, jinak si místní podnikavci brzy najdou způsob, jak tento nekalý byznys obnovit,“ říká dr. Milada Řeháková.
Zároveň se projekt snaží o rozvoj ekoturistiky v oblastech, kde se nártouni přirozeně vyskytují, a to formou nočních safari, výprav nejen za divokými nártouny, které návštěvníkům i místním obyvatelům ukážou krásy zdejší unikátní přírody. „Poznáním této složky přírody pomáháme návštěvníkům i místním porozumět tomuto bohatému prostředí a ukazujeme, jak je zranitelné při nešetrném chování, ať z neznalosti nebo z ekonomických důvodů,“ říká RNDr. Lubomír Peške. Filipíny a ostrov Bohol navštíví každoročně množství turistů a návštěva nočního pralesa je nejen příjemným zpestřením dovolené, ale také cestou, jak šetrným způsobem pomoci místní přírodě odolávat obrovskému tlaku turistů s minimálními znalostmi o ohleduplném chování v přírodě. Zároveň umožní poznat víc ze skrytého života džungle, neboť proškolení průvodci pomohou odhalit to, co jiní nevidí.