Zima se přiblížila, svatý Martin přijel na bílém koni a tak je nejvyšší čas vyrazit opět do tropů. Tentokrát naším hlavním cílem nebude ostrov Bohol, i když na ten samozřejmě také zavítáme zjistit, jak se daří našim nártounům i spolupracovníkům, ale náš hlavní cíl tentokrát bude na ostrově Dinagat. Dinagat je malý ostrov ležící na samotném východě Filipínského souostroví a v centru našeho zájmu se ocitnul už v roce 2009, kdy jsme se sem vydali s kolegou Lubomírem Peškem pátrat po možná novém druhu nártounů. Nártouni patřící do samostatného (pod)druhu byli nakonec opravdu na Dinagatu popsáni americkým zoologem a jeho týmem. V roce 2012 jsme na Dinagatu byli znova, tato výprava byla doslova veleúspěšná, neboť se nám spolu s mým manželem podařilo znovuobjevit velemyš dinagatskou, která byla pro zoologický svět nezvěstná dlouhých 37 let. (reportáž např. zde)
Filipíny jsou zemí oplývající nesmírnou biodiverzitou, řadí se mezi světové „biodiversity hotspots“ a ostrov Dinagat je v jejich rámci doslova perlou. Dinagat, který svou polohou spadá do oblasti Velkého Mindanaa, díky své historické minulosti a izolovanosti oplývá nečekaným přírodním bohatstvím a množstvím endemických druhů, které nenajdeme nikde jinde. Kromě velemyši dinagatské je to například srstín dinagatský (Podogymnura aureospinula), příbuzný ježkům, či krysa druhu Batomys russatus, hostí také kolonie 16 druhů netopýrů a kaloňů. Ochrana přírody zde však velmi pokulhává a pocit euforie z významného objevu vystřídá bezmoc z pohledu na realitu ostrova. Lesy vzaly až na výjimky za své. Buď padly za oběť rýžovým polím či kokosovým a banánovým plantážím, nebo byly v podobě dřeva rozprodány do zahraničí. Jedna z mála oblastí, která ještě skýtá dostatek prostoru k přežití mnoha ohrožených druhů, se nachází na severu ostrova.
Je mi velkým potěšením, že i naše znovuobjevení velemyši dinagatské pomohlo rozběhnout plánované ochranářské aktivity a to, v co jsme v roce 2012 doufali, se pomalu stává realitou. V loňském roce jsem byla oslovena místní organizací s žádostí o zapojení se do projektu majícího za cíl zmapovat a vyhlásit čtyři chráněné oblasti na ostrově Dinagat. Společně s Lubomírem Peškem a Václavem Řehákem se tak stáváme členy týmu a míříme do dinagatských pralesů. Zprávy, co se nám během expedice podařilo, naleznete na těchto stránkách v lednu po našem návratu.