Je to již skoro rok, co jsem se vrátila ze své zatím poslední výpravy na nočními skřítky, nártouny filipínskými. Mezitím jsme rozhodně nezaháleli, zpracovávali jsme data, připravovali další kroky a sháněli finance nezbytné k dalšímu pokračování projektu Tarsius, který se již čtvrtým rokem věnuje výzkumu a ochraně jedinečných nártounů filipínských. Je advent, lidi se připravují na Vánoce a já mezitím balím trička, kraťasy a hlavně nezbytné technické vybavení, které jako vždy tvoří většinu váhy mého zavazadla. A další výprava na tropický ostrov může začít.
V loňském roce se nám povedl jedinečný úspěch, o kterém jsme naše příznivce informovali. Nártouni, kteří byli na ostrově Bohol drženi v zajetí jako turistická atrakce, v podmínkách, ve kterých brzy umírali, a byly nahrazování nově odchycenými zvířaty, byli zachráněni. A to vše díky činnosti našeho projektu a obrovské podpory velvyslance ČR Josefa Rychtara. To vše jsem znala z doslechu a z filipínského tisku, kde se fakta ověřují jen dost špatně. Byla jsem nesmírně zvědavá, jak bude situace vypadat ve skutečnosti, a musím říct, že jsem byla poměrně mile překvapena. Všechny nevyhovující stanice byly zavřeny, no…., téměř všechny…, a nártouni přemístěni do velké otevřené voliéry, kam je umožněn vstup pouze za přítomnosti poměrně slušně vyškolených průvodců. Je to obrovská změna oproti situaci, která panovala více než deset let a která se kvůli vzrůstajícímu přílivu turistů a nedostatku jakékoliv regulace ze strany vlády a místních úřadů stále zhoršovala.
Více než sto jedinců bylo přesunuto do oblasti o rozloze 16 ha. Přístupná je však jen její jedná část o velikosti něco kolem jednoho hektaru, kde mohou turisté spatřit osm zvířat. Kde skončilo oněch dalších sto nártounů je otázka. Podle průvodců v další části areálu, kde se mohou vesele a nerušeně rozmnožovat, podle úřadů prostě a jednoduše utekli, neboť voliéra nemá po vzoru stanice v Corelle strop. Ale to jsou jen drobné mouchy a v zemi jako jsou Filipíny očekávatelné. Jisté je to, že počet vystavovaných nártounů klesl, jejich podmínky jsou výrazně lepší a počet nově upytlačených nártounů se tak výrazně sníží, alespoň do té doby, než se pro ně najde nové odbytiště. O tomto obrovském úspěchu našeho projektu si můžete přečíst i zde.
Co bude dál?
Jak je patrné, nártoun filipínský je symbolem Filipín a miláčkem turistů. Tato sláva má pro něj však spíše stinnou stránku. Populace stále ubývá kvůli nelegálnímu lovu a také kvůli ničení přirozeného prostředí, tedy lesa. Se stále početnějším obyvatelstvem Filipín jde tento trend bez účinných nařízení ochrany přírody jen stěží zastavit. Situaci navíc komplikuje i fakt, že nártouni jen velmi těžko přežívají v zajetí a ani nejlepší zoologické zahrady nebyly schopny tato zvířata úspěšně chovat a rozmnožovat. A to je další veliká výzva projektu Tarsius!
Ve spolupráci s místní ochranářskou organizací Simply Butterfly Conservation Centre jsme se rozhodli vybudovat ochranářské centrum pro nártouny. Jeho cílem bude jednak chov těchto jedinečných zvířat, jednak rozvoj vzdělávacích aktivit návštěvníků centra a také rozvoj ekoturismu v oblasti Bilaru, na ostrově Bohol, kde působíme. Během naší letošní dvouměsíční návštěvy jsme pečlivě naplánovali další kroky. Chovná soustava voliér bude stát na novém pozemku, který zakoupila naše partnerská organizace a její výstavba by měla být dokončena pokud možno do konce roku. Jak doufáme, vybudování chovného zařízení přímo na Filipínách by mohlo odstranit některé faktory, které mohly vést k neúspěchům v minulosti a to jsou zejména – stres během transportu, klimatické podmínky a přirozená strava. Na druhou stranu potřebné vyškolení personálu je jedním z nejdůležitějších úkolů, který nás čeká. Držte nám proto palce a sleduje další postup projektu Tarsius na našich stránkách.