Právě dnes odlétá na Filipíny RNDr. Lubomír Peške, aby na ostrově Bohol pokračoval v aktivitách projektu Tarsius. Tento český projekt je zaměřený na ochranu ohroženého nártouna filipínského a dlouhodobě spolupracuje s Velvyslanectvím České republiky v Manile. Snahy projektu byly tentokrát podpořeny Ministerstvem zahraničních věcí, které poskytlo dotaci v rámci zahraniční rozvojové spolupráce.
Nártoun filipínský je drobná noční poloopice připomínající roztomilého skřítka. Kvůli svému vzezření je velmi často předmětem nelegálního obchodu se zvířaty, což spolu s ničením jeho přirozeného prostředí, lesa, vede k výrazným úbytkům populace. Ochraně tohoto jedinečného tvora se přímo na Filipínách věnuje projekt Tarsius pod vedením RNDr. Milady Řehákové, Ph.D. Projekt za svého intenzívního působení od roku 2009 dosáhl již mnoha úspěchů. Kromě získání cenných dat ze života nártounů, kteří byli po dva roky sledování pomocí miniaturních vysílaček, dosáhli Češi v loňském roce obrovského úspěchu v podobě zrušení několika stanic vystavujících nártouny jako turistickou atrakci ve zcela nevyhovujících podmínkách, kde vlivem abnormálního stresu brzo hynuli a byli nahrazování nově upytlačenými zvířaty. K tomuto kroku došlo po předložení návrhů Dr. Milady Řehákové ministru životního prostředí Ramonu Paje a náměstku Demetrio Ignaciovi, za podpory velvyslance České republiky RNDr. Josefa Rychara.
„Vzhledem k tomu, že většina upytlačených zvířat končila v těchto stanicích, věříme, že tímto krokem došlo k výraznému omezení počtu nártounů nelegálně odchycených z volné přírody. Ovšem stejně tak důležitá je následná péče s místní komunitou, ale také turisty, kteří na ostrov Bohol za nártouny přijíždějí, jinak si místní podnikavci jistě brzy najdou způsob, jak tento nekalý byznys obnovit,“ říká Dr. Milada Řeháková.
Právě proto tým připravil další kroky, zahrnující vybavení místního návštěvnického centra partnerské organizace Simply Butterflies Conservation Centre a přípravu vzdělávacích materiálů. Zároveň se projekt snaží o rozvoj ekoturistiky v oblastech, kde se nártouni přirozeně vyskytují a to formou nočních safari, výprav nejen za divokými nártouny, které návštěvníkům a také místním obyvatelům ukážou krásy místní unikátní přírody. Snahy českých odborníků podpořilo Velvyslanectví České republiky i v letošním roce a pro jejich realizaci se podařilo získat dotaci z Ministerstva zahraničních věcí v rámci zahraniční rozvojové spolupráce.
Filipíny a ostrov Bohol navštíví každoročně také množství českých turistů a návštěva nočního pralesa tak může být nejen příjemným zpestřením dovolené, ale také cestou, jak šetrným způsobem pomoci místní přírodě odolávat obrovskému tlaku turistů s minimálními znalostmi o ohleduplném chování v přírodě. Zároveň umožní vidět a slyšet daleko více ze skrytého života džungle, neboť proškolení a místa znalí průvodci pomohou odhalit to, co běžným návštěvníkům zůstává skryto.
„Naprostá většina turistů, ale i Filipínců se v noci bojí zajít byť jen kousek do lesa, přestože na ostrovech byly již dávno všechny větší šelmy vyhlazeny a jedovatí hadi jsou velmi plaší. Přitom noční bohatost džungle je obdivuhodná, ale zůstává naprosto utajena. Poznáním této složky přírody pomáháme jak návštěvníkům, tak i místním, porozumět tomuto bohatému prostředí a zároveň ukazujeme, jak je zranitelné při nešetrném chování ať již z neznalosti nebo z ekonomických důvodů“ říká k upřesnění cílů Dr. Lubomír Peške.